سفارش تبلیغ
واحد طراحی
واحد طراحی

...و دوباره زندگی


ساعت 7:44 عصر یکشنبه 88/2/6

کودکان از بدو تولد بی تربیت ،گستاخ ،زورگویا خودخواه نیستند این خصوصیات رفتاری ،اکتسابی اند زیرا کودکان با بروز این حرکات به انچه که می خواهند می رسند ،مگر اینکه به موقع مداخله کرده و به کودک نشان دهیدکه این رفتارهای عجیب و غریب فایده ای ندارند وتنها باعث بد تر شدن شرایط می شود و سعی کنید او را به رفتار قابل قبو ل تری تشویق نمائید.    

       مطالب زیر راهکارهایی را به صورت مرحله به مرحله برای رویارویی با 10 مشکل عمده کودکان ارائه می دهد.          

مشکل اول:مسایل مادی

          با گفتن کلمه نمی خرم هرگز احساس گناه نکنید .مشاجره های بین والدین و فرزندان معمولا خوشایند نیست ممکن است بارها پیش امده باشد که فرزندتان از تصمیم گیری شما خوشش نیامده است .در تعطیلات و جشن تولدها از کودکتان  بخواهید لیستی از انچه که دوست دارد تهیه کرده آن چیزهای را که بیشتر دوست دارد در اولویت قرار دهد .خردسالان را تشویق کنید آن چیزی را که دوست دارند با نقاشی برایتان  بکشندو به کودکان خود یاد بدهید آنچه که دارد به دیگران نیز ببخشد .                                 

مشکل دوم :حاضر جوابی

هر گاه فرزندانتان رفتاری بی ادبانه ای از خود نشان داد بلا فاصله او را از این کار منع کنید . آه نکشید شانه  هایتان را بالا  نیندازید یا خششمگین نگاه نکنید ،صحبت خود را قطع کنید تا زمانی که او را از حاضر جوابی دست بردارد وهر زمان متوجه شدید که فرزندتان رفتار مودبانه ای از خود نشان داد این موضوع را به او یادآوری کنید . مثلا به او بگوید این کار تو واقعا قابل تقدیر است.

مشکل سوم :ناسزا گفتن

به زبان آوردن کلمات غیر مجاز را ممنوع کنید این قانون را برای او شرح دهید :(وقتی از چیزی مطمئنی نیستی آن را به زبان نیاور)

هر زمانی که فرزندتان ناسزایی را به زبان آورد ،بلافاصله ان را به لیست کلمات غیر مجاز اضافه کنید .توضیح دهید که چرا ناسزا گویی کاری زشت و غیر قابل قبول  است وبسیاری از مردم به زبان آوردن این کلمات را نادرست می دانند .

کلمات خنده داری که اصلآ ناخوشایند نیستند را انتخاب کنید تا به جای کلمات نامناسب استفاده شود و یا این که فرزندتان خودش از کلماتی استفاده کند که بار منفی ندارد مثل بی ادب وقتی که فرزند خردسال تان برای اولین بارکلمه نادرستی را تلفظ کرد به او بگویید در خانواده ما از این کلمات استفاده نمی شود و به کودکان بزرگتر گوشزد نماید که دیگر نمی خواهم این کلمه را بشنوم.

مشکل چهارم :دروغگویی

از او بخواهید که در گفته هایش صادق باشدبرای اوشرح دهیدکه چرا دروغ گویی کار بدی است توضیح دهید که وقتی حقیقت را نمی گوید دیگران را به درد سر انداخته ،احساسات آنها را جریحه دار کرده و هیچکس به او اعتماد نمی کند و اینکار به شکل عادتی در می آیدکه ترک کردنش بسیار مشکل  است .به کودکان یاد دهید که راستگویی سبب اطمینان می شود .

مشکل پنجم:سرپیچی و نا فرمانی

توضیح دهید که از او چه انتظاراتی دارید به او بگویید خوب به حرف هایم توجه کن.وقتی دارم با تو جدی صحبت میکنم وتاکید میکنم که در گفته هایم جدی هستم.پس بدان واقعا جدی هستم. همچنین ممکن است بگویید:اگر دلیل خوبی برای انجام ندادن کاری داری میتوانی بالحن مودبانه ای آن را به من بگویی.سعی کنید برای هرکاری زمان مشخصی تعیین نمایید هرگاه او باشما بحث میکند خواسته خود را کلمه به کلمه برای او تکرارکنید.از او بپرسید هنوزبعضی از کارهای مربوط به خودت را انجام نداده ای آیا مایلی آنها را الان انجام دهی یا بعد از شام؟ گاهی اوقات با او کنار بیایید یا به او توضیح دهید که اگر آنچه راکه شما از او میخواهید انجام ندهد باید منتظر عکس العمل شما ونتیجه عمل خود باشد


¤ نویسنده: گل یاس

نوشته های دیگران ( )

ساعت 10:12 عصر یکشنبه 87/5/20

یکی از دوستان درخواست کرده بودند در مورد کودکان 2 یا 3 ساله مطلبی بنویسیم ضمن تشکر از پیشنهاد ایشون ؛ به طور کلی اشاراتی که مفید می دانستیم را خدمتتون ارایه دادیم اضافه بر این اگر دوستان بخواهند در مورد برخورد یا رفتار خاصی از کودکانشان توضیح داده شود ما در خدمت هستیم !

1- یک جدول مصور برای کارهای خوب و بدی که کودکانتان انجام می دهند همراه با جایزه های که دریافت یا اتخاذ می کنند ( به علت تشویق یا تنبیه) را تهیه کنید و در اتاقشان نصب کنید

2- توانایی های مناسب با سن فرزندان خود را بشناسید و به اندازه توانای هایشان از انها انتظار داشته باشید ( یک کودک سه ساله قاد نخواهد بود به تنهای بند کفش هایش را ببندد اما به راحتی می تواند کفش هایش را از جا کفشی بیاورد )

3- کارهای خوب کودکانتان را در جمع و در حضور خود او بازگو کنید

4- هنگامی که اشتباهی از کودکتان سر می زند تنها او را تنبه کنید نه این که به او اهانت کرده یا شخصیتش را خرد کنید همیشه بیاد داشته باشید « کار اشتباه فرزندان ما بد است نه خود او» (کار بدی کردی نه این که بچه بدی هستی )

5_ بچه هایتان را با کتاب خواندن اشنا کنید و کتاب خوانی را در انها درونی کنید «اگر فرزندان شما سوالاتی داشتند و شما جواب مناسبی برای او مناسب با سنش اماده نداشتید جواب اشتباه یا گمراه کننده به او ندهید از او بخواهید صبر کند وقتی که بزرگ شد در این مورد به راحتی می تواند جوابش را از کتاب ها بگیرد »

6- با کودکانتان هم بازی شوید ؛ کودکان به خودی خود از احساسات همسن و سال های خود اطلاعی ندارند نیاز به همکاری و همدردی و کمک به انان را درک نمی کند او باید این نوع مهارت ها را از بزرگتر ها بیاموزد

7_ کودکان خود را در جمع همسالان قرار دهید ؛ این امر باعث می شود که ضمن بازی با هم ارتباط برقرار کنند و بسیاری از رفتارهای اجتماعی را از یکدیگر بیاموزند

8_ کلمات و جملات را به منظور ان که فرزندانتان بامزه تر و شیرین تر به نظر می رسند را اشتباهی به او یاد ندهید مهارت صحبت کردن را در همان سن های پایین به صورت روان به انها اموزش دهید


¤ نویسنده: گل شب بو

نوشته های دیگران ( )

خانه
وررود به مدیریت
پست الکترونیک
مشخصات من
 RSS 

:: بازدید امروز ::
3
:: بازدید دیروز ::
12
:: کل بازدیدها ::
89149

:: درباره من ::

...و دوباره زندگی

مدیر وبلاگ : گل یاس[38]
نویسندگان وبلاگ :
گل محمدی[18]
گل شب بو[19]

خانم محترم و اقای گرامی ضمن عرض سلام عارضیم که گروه ما گروه ای سه نفره بوده که سعی در فراهم اوردن محیطی فرهنگی و اموزنده برای کاربران و بازدید کننده گان ارجمند را دارد لذا از این که پاره ای از وقت خود را صرف مطالعه وبلاگ گروهی فرهنگی تخصصی ما می کنید کمال تشکر و قدر دانی رو داریم ... نکته قابل ذکر این که افراد این گروه از نظردهندگان گرامی خواهشمند است از الفاظ احساسی (چون گلم و عزیزم و ...) در کامنت های که لطف می کنند و در صفحه نظرات می گذارند استفاده نکند و به ازای ان از اسم های انتخابی هر یک از نویسندگان برای مخاطب قرار دادن استفاده شود ... با تشکر فراوان

:: لینک به وبلاگ ::

...و دوباره زندگی

:: آرشیو ::

کودک
خواندنی ها
قابل توجه اقایون
قابل توجه خانم ها
قابل توجه نوجوانان
نکته های طلایی زندگی خوب

:: اوقات شرعی ::

:: لینک دوستان من::

پرسه زن بیتوته های خیال
اشک مهتاب
عشق یعنی آزادی
لقمان
اقاقی
موفقیت در زندگی
روز نگاره های من در پس لحظه های بودنم
دچار یعنی عاشق...
خانواده و زندگی سالم
اناهیتا
پنجره

::وضعیت من در یاهو ::

یــــاهـو

:: خبرنامه وبلاگ ::